Strona główna » Najbliżsi czy najblizsi

Jak się pisze

/

 

  • Najbliżsi czy najblizsi

 

Najbliżsi czy najblizsi

Jak się pisze?

Poprawna pisownia

najbliżsi

Niepoprawna pisownia

najblizsi, najbliźsi

Poprawna forma to „najbliżsi” zapisywane z wykorzystaniem „ż”.

Najbliźsi – osoby, które są zazwyczaj ze sobą spokrewnione. Takie, z którymi łączy ich najmocniejsza relacja. Np. rodzice, dzieci itp.

Często zdarza się w internecie, że ktoś pomimo znajomości poprawnej wersji zapisze ją z „z” zamiast „ż”. Spora część użytkowników komputerów nie wie, że w przypadku polskojęzycznej wersji klawiatury można zazwyczaj wprowadzić literę „ź” korzystając ze skrótu „CTRL + Z”, choć zależeć może to między innymi od systemu operacyjnego.

Niepoprawna jest również wersja zapisywana z wykorzystaniem „ź”, choć fonetycznie może ona często brzmieć właśnie w taki sposób.

Przykłady:

Moi najbliżsi byli u nas na świętach.

Na nasze wesele zostali zaproszeni tylko najbliżsi, nie chcieliśmy robić imprezy na sto osób.

Marek i Tomek to moi najbliżsi przyjaciele, znamy się od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego nasza strona jest kluczowa w tym temacie? Nasza witryna skupia się na wyjaśnianiu często mylonych aspektów językowych. Zależy nam na edukowaniu użytkowników i pomocy w poprawnym używaniu polskiego języka. Artykuły na naszej stronie są starannie opracowane, bazując na rzetelnych źródłach i wiedzy ekspertów lingwistycznych. Jak możemy Ci pomóc? Oferujemy obszerny artykuł na temat "chaos czy haos", w którym dokładnie omawiamy poprawną pisownię oraz wyjaśniamy różnice między tymi dwoma formami. Nasza witryna zapewnia wartościowe treści, które nie tylko rozstrzygną Twoje wątpliwości, ale także pozwolą Ci lepiej zrozumieć zawiłości ortograficzne języka polskiego. Nie pozwól, aby pisownia sprawiała Ci trudność! Odwiedź naszą stronę już dziś i rozwiąż swoje wątpliwości dotyczące pisowni słowa "chaos". Poznaj reguły ortograficzne razem z nami!"